Predyspozycje muzyczne

CZY WIESZ, ŻE…?

Zdolności muzyczne opisywane są jako naturalna skłonność, wrażliwość lub talent do tworzenia, postrzegania i grania muzyki. Pod pojęciem uzdolnień muzycznych kryje się wiele definicji. Do podstawowych należą: słuch muzyczny, pamięć muzyczna, poczucie rytmu i „smak muzyczny” związany z oceną wartości artystycznej w muzyce. Kombinacja tych zdolności sprawia, że uzdolnienia muzyczne są bardzo zróżnicowane, podobnie jak czynniki je determinujące.

CO WYKAZUJE BADANIE?

Wielu badaczy twierdzi, że na predyspozycje muzyczne mają wpływ wszystkie zdolności i cechy, zarówno specjalne (techniczne i słuchowe), jak i ogólne (pamięć, inteligencja, uwaga). Ponadto, znaczącą rolę odgrywają czynniki dziedziczone lub wrodzone. Ten potencjał określa się mianem uzdolnienia muzycznego i należy pozwolić dzieciom rozwijać go i kształtować te wrodzone zdolności.

JAKIE GENY ANALIZOWANE SĄ W BADANIU I NA CO WPŁYWAJĄ?

Gen AVPR1A koduje cząsteczkę receptora, będącego miejscem wiązania hormonu wazopresyny argininowej (AVP), pośrednicząc w działaniu hormonu na mózg. AVP odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu wyższych funkcji poznawczych takich jak zapamiętywanie i nauka. Jednocześnie ma związek z umiejętnościami muzycznymi i kreatywnością w muzyce. Tworzenie muzyki, komponowanie czy improwizowanie wymaga niezwykle złożonej sieci procesów poznawczych. AVP wpływa również na wiele cech społecznych, emocjonalnych oraz altruizm.

KOMU ZALECA SIĘ WYKONANIE BADANIA?

Badanie predyspozycji muzycznych zalecane jest najmłodszym dzieciom. Zdolności muzyczne intensywnie rozwijają się do 9 roku życia. Powyżej tego wieku, dziecko stabilizuje swój talent. Aby jak najlepiej pomóc dziecku w rozwoju muzycznym, warto wykonać badanie genetyczne. Uzdolnienia muzyczne są dziedziczne. Dlatego też rekomenduje się wykonanie badania u dorosłych w momencie planowania powiększenia rodziny.